کهنه فکر

بنده تمامی افراد مدعی مذهب که برچسب “کهنه فکر” خورده اند را با عقب ماندگی های مذهبی جامعه مرتبط می دانم.

به اعتقاد من برچسب کهنه فکر برای دین داران واقعی نمی چسبد. نه تنها که آن ها کهنه فکر نبوده و نیستند بلکه حتی در زمان زندگی خودشان هم کسی جرات گفتن کهنه فکر به آن ها نداشته است. آن ها پیشرو ترین و مقدر ترین و قوی ترین و توانمند ترین و مدرن ترین های دوران خودشان بوده اند.

برای مثال شما نمی توانید به ملاصدرا برچسب کهنه فکر بچسبانید. به حافظ، به مولوی، به آقای قاضی، به علامه طباطبایی، به ابن سینا، به سید حداد، به شهید احمدی روشن، به مولای عالمیان علی ع، به هیچ کدام از این ها برچسب کهنه فکر نمی چسبد.

اتفاقا این افراد آنقدر فراتر از فکر جاری جامعه زمان خودشان رفته اند که برای مردم آن زمان قابل درک نبوده و مجبور به کنج نشینی شده اند.

لذا دین داران باید تکانی به خود بدهند. آن ها قرار است پیشروان بشریت در روز قیامت باشند. آن ها قرار است الگوی سایر افراد باشند. اتفاقا باید دین داران دارای بالاترین افکار و اندیشه ها باشند. اگر دین حق است که است باید پیروان راه حق پیشرو ترین افراد باشند.

همچنین برچسب هایی مثل “اوممول” یا “گیج” یا “بی فرهنگ” نباید به یک دین دار واقعی بچسبد. دین داران واقعی به جای این ها برچسب هایی مثل “شیک پوش” و “مقتدر” و “دارای جذبه” و “با غیرت” و “دانشمند” و “اهل تفکر” را تصرف می کنند.

شما به اشعار حافظ نگاه کنید، آنقدر فراتر از زمان خود سروده که الان هم نماد فرهنگ و اصالت و کلاس گزاشتن به دیگران است.

یا به زندگی عموی عزیزم عباس بن علی علیه السلام نگاه کنید، کسی می تواند به او که ۱۴۰۰ سال است نماد مردانگی و غیرت و جنگ آوریست برچسب کهنه بزند؟ نام عباس در آن زمان هم یک لشکر را به لرزه در می آورد و افتخار بنی هاشم محسوب می شد. اکنون که ۱۴۰۰ سال گزشته نیز او به عنوان الگوی غیرت و شجاعت پیشرو است.

یا به این تصویر از آیت الله قاضی رحمت خدا برا او باد نگاه کنید، اقتدار، تمیزی لباس، نگاه با جذبه و نحوه گرفتن کتاب در دستش که میزان عشق و اهمیت به کتاب را نشان می دهد:

همچنین این تصویر از علامه طباطبایی که به عنوان یک روحانی حتی نظم پوشش و عظمت نگاه او شما را به خود جذب می کند. چه برسد به اینکه درگیر فکر و اندیشه او شوید و خواهید فهمید که تا ابد خدمات او به عرفان و فلسفه و تفسیر باید مورد تقدیر قرار بگیرد:

امروز برخی ها را چشده است که اجازه می دهند دیگران دین داران را کهنه بدانند؟ نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما می شود بدون ریا کاری و بدون باج دادن به مدعیان روشن فکری، برچسب کهنه فکر را از خود دور کرد؟


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *